کلوت شهداد کرمان پدیده طبیعی شگفت انگیز


همانطور که می دانید، بخش مهمی از جاذبه های استان کرمان را جاذبه های تاریخی آن شکل می دهند. اما با این وجود نمی توانید، نسبت به جاذبه های طبیعی این استان بی توجه باشید. این استان دارای جنگل های انبوهی بوده و از نواحی کویری زیبایی برخوردار می باشد. از مهم ترین زیبایی های این استان می توان به کلوت شهداد اشاره نمود.

زیستگاه کلوت ها

معرفی کلوت شهداد

در نواحی این کلوت ها نسیم دلنوازی صورت شما را نوازش خواهد کرد. شما با بازدید از این نواحی کویری می توانید، به وقار و شکوه نواحی کویری بیشتر پی ببرید. در زمان طلوع و غروب آفتاب این نواحی از زیبایی های بکرتری نیز برخوردار هستند. آسمان پر ستاره و صاف این نواحی کویری بسیار زیبا و دیدنی بوده و شما را به شدت جذب خود می کند.

کلوت چیست؟

شما با سفر به این منطقه تجربه فراموش نشدنی خواهد داشت. این کلوت ها یکی از عارضه های طبیعی بسیار زیبا بوده و در بسیاری از مناطق خشک دنیا وجود دارند. مصر و آمریکا نیز کلوت هایی به این شکل دارد. برجستگی هایی که در میان این شیارها مشاهده می کنید و قدمت اغلب این کلوت ها به ۲۰ هزار سال قبل از میلاد باز می گردد. این کلوت ها در اثر فرسایش های بادی و آبی ایجاد شده اند.

زیبایی کلوت های کویر

 

کلوت شهداد در فاصله ای از کرمان واقع شده اند و امروزه یکی از مهم ترین جاذبه های کویری آن به شمار می آیند. این کلوت ها ۸۰ کیلومتر عرض و ۱۴۵ کیلومتر طول دارند. از دور دست این کلوت ها مانند شهری بزرگ با آسمان خراش های غول پیکر خود شناخته می شوند. این نواحی هر ساله مورد توجه جهانگردان زیادی بوده و زیبایی های زیادی به خود اختصاص داده است. بسیاری از گردشگران این نواحی را به عنوان شهر ارواح می شناسند. شما علاقمندان در سفر به کویر شهداد تجربه های بکر و ویژه ای خواهید داشت.

دیدنی های کلوت شهداد

ویژگی های کلوت شهداد:

تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد که این کلوت ها در اثر بارش باران شکل تازه ای به خود می گیرند. این کلوت ها از معماری ویژه ای برخوردار بوده و عبور رودخانه ای از این نواحی کویری موجب شده تا شرایط فرسایش این سازه ها بهتر شود. در این نواحی تقریبا هیچ گونه حیاتی وجود ندارد. جسد گاو یافت شده در این کویر و سالم بودن آن بعد از ۱۵ سال نشان می دهد که این نواحی شرایط سکونت ندارد.

کویر زیبای شهداد

دیدنی های شهداد:

درختان گز که به شکل پراکنده در این منطقه یافت می شوند، از مهم ترین پوشش های گیاهی آن به شمار می آیند. در این نواحی بوته های پراکنده ای از استراگال مشاهده می کنید. این نواحی دارای خاک های رش و ماسه ای بوده به همین دلیل شرایط سختی برای رویش گیاهان ایجاد می کند. در حال حاضر این کلوت ها از دیدنی های کرمان برای گردشگران به شمار می آیند.

کلوت های کرمان

این نواحی کویری دارای دیدنی های بی شماری هستند و زیبایی های زیادی را به خود اختصاص می دهند. از مهم ترین جاذبه های این کویر می توان به رود شور، نمکزارها و پلی گون ها اشاره نمود. شما علاقمندان در این منطقه می توانید، تفریحات خاص و ویژه ای نیز داشته باشید. آفرودسواری، سافاری و … از مهم ترین جاذبه های این منطقه کویری هستند.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *