چطور لکه های تیره روی پا را از بین ببریم؟


یکی از مشکلاتی که امکان دارد پوست بدن افراد را درگیر کند و ظاهر آن را تغییر دهد ظهور لکه های تیره رنگ و کک و مک در بخش های مختلف است که ناشی از عوامل مختلفی بوده و برای افراد بسیار آزار دهنده می باشد ولی با تشخیص عامل ایجاد آن و بهره گیری از راهکارهای موثری می توان آن ها را از بین برد. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به منظور آگاهی و راهنمایی شما عزیزان دلایل ایجاد لکه های تیره روی پا و راه های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم.

علت ایجاد لکه های تیره روی پا

پوست انسان امکان دارد تحت تاثیر شرایط مختلف درونی و بیرونی بدن دچار تغییر شکل و رنگ شود و یا مشکلاتی برای آن رخ دهد که از جمله آن ها می توان به ایجاد لکه های تیره روی پا اشاره کرد که در نتیجه افزایش ملانین به وجود آمده و با شناسایی عوامل تحریک کننده این ماده و راه حل های موثر در این زمینه می توان آن ها را از بین برد.

دلایل به وجود آمدن لک های تیره روی پا

نقاط تیره و این گونه لکه ها امکان دارد برای همه تناژهای پوستی ظاهر شود ولی روش های گوناگونی به منظور روشن کردن این نواحی و از بین بردن آن ها وجود دارد. لکه های تیره بر روی پوست که به اسم لکه های پیری یا لکه های سیاه نیز شناخته می شوند در واقع مناطقی تغییر رنگ یافته از پوست می باشند که امکان دارد بر روی صورت، بازوها، پشت، پاها و … ظاهر گردند. این لکه ها به علت ترشح و تولید بیش از اندازه ملانین بوده که مسئول رنگدانه پوست می باشد.

طریقه بهبودی نقاط تیره روی پا

دلایل ظهور این لکه ها

به طور کلی عوامل زیادی وجود دارد که می تواند موجب به وجود آمدن لکه های تیره بر روی پوست پا گردد که باید هر چه سریعتر مورد بررسی قرار گرفته و برطرف شوند چرا که امکان دارد ناشی از علل و مشکلات جدی باشد. در ادامه به شرح مهمترین این دلایل پرداخته ایم.

تابش نور آفتاب :

پوست از راه ایجاد ملانین به نور خورشید عکس العمل نشان می دهد و البته که برخی از بخش های پوست میزان ملانین بیشتر و برخی دیگر ملانین کمتری ایجاد می کنند و در برابر نور آفتاب قرار گرفتن به مدت طولانی می تواند سبب به وجود آمدن لکه های تیره گردد.

ازدیاد رنگدانه ها پس از التهاب :

در صورتی که مشکلاتی همچون اگزما، آکنه یا صدمه به پوست را داشته باشید امکان دارد قبلا دچار ملتهب شدن پوست شده باشید و این امر موجب بالا رفتن میزان ملانین گردد و می توان گفت اغلب این نوع لکه ها در میان کسانی که پوست تیره دارند بیشتر می باشد.

دلایل اصلی ظهور نقاط تیره روی پا

بیماری آدیسون :

آدیسون نوعی بیماری می باشد که می تواند سبب زیاد شدن رنگدانه ها گردد به ویژه اگر شخص در برابر آفتاب و استرس قرار بگیرد و این امر موجب می گردد که زانوهای شما تیره تر شود.

عوامل ژنتیکی و ارثی :

در صورتی که این نوع لکه ها به علت وارثت و ژن ها باشد درصد افزایش یافتن آن ها با گذشت زمان بیشتر می شود و در بخش التهابات خارش به وجود می آید که نمایانگر دفاع طبیعی خود پوست با این نوع لکه ها می باشد.

بیماری دیابت :

برخی از افراد دچار دیابت در مقابل انسولین مقاومت نشان می دهند و این امر موجب شده که پانکراس آن ها به میزان لازم انسولین تولید نکند و در نهایت میزان اضافه انسولین وارد گردش خون می گردد و این مسئله می تواند نواحی تیره را به ویژه در اطراف گردن به وجود آورد و به طور معمول لکه های ناشی از دیابت در پاها ظهور پیدا نمی کنند.

نحوه درمان لکه های تیره روی پا

ملانوما :

ملاونما یک نوع سرطان پوستی می باشد . به طور معمول این نوع مشکل در قسمت صورت آقایان بیشتر از محل های دیگر است و صورت های مختلفی دارد و برای شناسایی بایستی آزمایش هایی را تحت نظر پزشک متخصص انجام بدهید. ملانوما می تواند از راه خال های روی پوست نیز ازدیاد پیدا کند و همانطور که قبلا اشاره شد این نوع خال ها خصوصیات منحصر به فردی دارند.

عفونت تینئا :

این نوع عفونت قارچی می تواند پوست را تیره تر یا روشن تر نماید که به طور معمول بر روی قسمت بالاتنه و بازوهای فرد رخ می دهد و این مدل عفونت به طور معمول پاهای شما را مورد اثر قرار نمی دهد و در صورتی که برنزه کرده باشید این لکه ها بیشتر از قبل دیده خواهد شد.

دلایل به وجود آمدن لک های قهوه ای روی پا

روش های درمان این عارضه

در ادامه شیوه های موثری که برای درمان این لکه ها مناسب و تاثیرگذار می باشد را به طور کامل معرفی و شرح داده ایم.

استفاده از لیزر :

به علت توسعه علم و روش های زیبایی متنوع کارشناسان پوست از لیزر استفاده می کنند و رنگدانه ها را هدف گذاری می کنند و لیزر می تواند ملانوسیت هایی را از بین ببرد که موجب به وجود آمدن لک های تیره در قسمت پوست ساق، ران، زانو و یا روی پا شده است. امکان دارد مطابق با نظر پزشک به چند نوبت درمان احتیاج باشد . یکی از فواید درمان با لیزر این است که رنگدانه ها به صورت عمیق تری مورد هدف قرار گرفته می شوند و می توانید با یک کارشناس حرفه ای برای انجام بهترین نوع درمان لیزری مشاوره نمایید.

میکرو درمابراسیون :

در صورتی که لکه های تیره روی پوست شما شدت یافت می توانید از این نوع درمان استفاده نمایید. از این شیوه برای لایه برداری و حذف سلول های مرده استفاده نمایید و در نهایت پوست شما رنگ روشنی به خود می گیرد و البته که این روش نمی تواند لکه های تیره را از ریشه نابود سازد.

دلایل ایجاد لکه های تیره روی پا

میکرونیدلینگ :

متخصصان از رولرها به منظور انجام میکرونیدلینگ استفاده می کنند و با کمک آن می توانند صدمات سطحی پوست را رفع و درمان نمایند. این شیوه موجب بالا رفتن میزان کلاژن ها شده که به صورت خودکار رنگدانه ها را کاهش می دهد و به طور معمول برای برطرف شدن این لکه های تیره با این روش به ۳ الی ۴ نوبت درمان احتیاج می باشد.

استفاده از ضدآفتاب :

ضدآفتاب به تنهایی قادر نمی باشد این لکه ها را روشن نماید ولی می تواند از تیره تر شدن آن ها پیشگیری نماید. همینطور از به وجود آمدن لکه های تازه نیز ممانعت می کند. سعی کنید از پوست خود در مقابل نور آفتاب مراقبت نمایید و در صورتی که پاهای شما در برابر آفتاب قرار می گیرد بایستی از ضدآفتاب با اس پی اف ۳۰ یا بالاتر استفاده نمایید که در واقع کرم ضد آفتاب کمک می کند تا خاصیت ترکیبات دیگر برای روشن شدن پوست بیشتر شود.

بکار بردن داروهای مناسب :

داروها می تواند لکه های تیره را التیام ببخشد که البته اثر آن ها متفاوت می باشد. البته باید پیش از استفاده از هر نوع دارویی با کارشناس پوست صحبت نمایید و از دارویی استفاده کنید که کاملا بدون ضرر باشد.

روش های درمان لک های تیره رنگ روی پا

در این مطلب دلایل اصلی ظهور لکه های تیره روی پا و روش های موثر درمان این عارضه را به طور کامل شرح دادیم که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *