نگهداری خرگوش در خانه و نکاتی که باید رعایت کنید


افرادی که دوست دارند از خرگوش در خانه نگه داری کنند باید توجه داشته باشند که نگه داری مداوم این حیوان در خانه موجب می شود تا از طول عمر آن کاسته شود و فقط این حیوان باید در مواقعی که با او بازی می شود به داخل خانه آورده شود همچنین نگهداری خرگوش در بیرون از خانه و در محلی خاص به سلامت خود اعضای خانواده کمک خواهد کرد.

پرورش خرگوش در خانه

نحوه نگهداری خرگوش در منزل

خرگوش برای زنده ماندن به فضای آزاد و باز احتیاج دارد تا با طبیعت همزاد پنداری کند و پرورش این حیوان در خانه موجب می شود تا بیش از اندازه معمول دندان ها رشد کنند و خرگوش دچار بیماری شود. جویدن دائمی یونجه، علوفه و سایر مواد خوردنی خرگوش باعث می شود تا دندان در حد طبیعی رشد داشته باشند.

خوراک مناسب برای نگهداری خرگوش که حاوی مواد غذایی مورد نیاز در بدن این حیوان است شامل:

  • ترکیب ۲۰ درصد از سبزیجات مانند گشنیز و جعفری به همراه ۶۰ درصد یونجه و ۱ درصد غلات
  • وجود یونجه در غذای خرگوش تامین کننده بخش مهمی از فیبر در بدن این حیوان است.
  • استفاده نکردن از گندم و ارزن در غذای خرگوش
  • استفاده از کاهو هویج فقط نوعی میان وعده غذایی است و نمی تواند تامین کننده خوبی برای این حیوان و رشد دندان باشد.
  • استفاده از کاهو، کلم و گل کلم برای خرگوش موجب بروز بیماری اسهال می شود.

نحوه نگهداری خرگوش در خانه

جایی که برای خواب و استراحت این حیوان در نظر می گیرید باید از مقداری ساقه گندم و پوشال پوشیده شود و از قفسی بزرگ و مناسب باید استفاده کنید. قفس را در حیاط قرار دهید و با مقداری کاه کف آن را بپوشانید همچنین خرگوش باید برای محل ادرار مکان مناسب و خاصی داشته باشد و به آن برای انجام دادن این کار آموزش داده شود.

برای نگهداری و توجه بیشتر به این حیوان باید در هر ماه آن را به دامپزشکی ببرید و مراقبت های لازم و توصیه های ضروری را برای نگهداری از آن رعایت کند.

برای حمام کردن این حیوان نیز باید توجه داشته باشید که این کار برای آنها ترسناک است و بهتر است آن را انجام ندهید.

شرایط مراقبت از خرگوش در خانه

دمای محیط : دمای مناسب برای نگه داری از خرگوش ها بین ۱۶ تا ۲۲ درجه سانتیگراد می باشد، به طور کلی خرگوش ها می توانند دمای بین ۴ تا ۲۷ درجه سانتیگراد را تحمل کنند.

آب : ظرف آبخوری این حیوان را باید هر چند روز یکبار تمیز کنید و باید همواره ظرف پر از آب را در محل نگهداری خرگوش قرار دهید.

نکات نگه داری خرگوش

تغذیه خرگوش : خرگوش حیوانی گیاه خوار است و نیاز به انرژی، فیبر  و پروتئین دارد؛ ذرت، گندم، جو، جو دوسر و چاودار از جمله غذا هایی هستند که می توان برای خرگوش مورد استفاده قرار داد، استفاده از پروتئین های مکمل همچون یونجه و بلغور سویا نیز به رشد بهتر خرگوش کمک می کنند.

گلابی، سیب، موز، خربزه، هندوانه، هلو، انگور بی هسته، گیلاس، توت فرنگی و سبزیجاتی مثل هویج، کلم، کاهو، گوجه فرنگی و لوبیا سبز را می توان در برنامه غذای خرگوش گنجاند، رعایت تنوع غذایی در تغذیه خرگوش از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید به مدت طولانی آن را به یک یا چند غذا محدود کرد، میزان مصرف غذا در خرگوش ها روزانه به طور متوسط حدود ۵ گرم به ازای ۱۰۰ گرم وزن بدن می باشد.

توجه داشته باشید که در تغذیه خرگوش نباید از کاهو کلمی (کاهو پیچ) استفاده شود، زیرا این حیوان را در معرض اسهال کشنده یا مشکلات جدی گوارشی قرار می دهد.

بیماری های خرگوش : لازم است به طور مرتب خرگوش خود را برای معاینه و چکاب کلی به نزد دامپزشک ببرید، همچنین واکسیناسیون این حیوان از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا از بروز انواع بیماری ها پیشگیری خواهد کرد.

شرایط نگه داری خرگوش

مزایا و معایب نگه داشتن خرگوش در منزل

خرگوش ها حیواناتی مطیع هستند، از این رو زندگی کردن با آنها آسان است و دارای نژاد های متنوع و زیبایی می باشند، اما در رابطه با معایب نگه داری از این حیوان، اینکه خرگوش حیوانی مخرب و بی نظم است، همچنین نگه داری از آن نیازمند فضا، هزینه و زمان است، این حیوان با سگ و گربه ها نیز دوست نمی باشد.

بهترین نژاد خرگوش برای نگه داشتن در منزل

مطابق نظر سازمان حفاظت از نژاد دام آمریکا، خرگوش آمریکایی بهترین نژاد برای این منظور می باشد، اما آن یک نژاد کمیاب است، خرگوش سر شیر که دارای موهای بلند روی گردن و پشت خود هستند، مینی رکس، لوپ هلندی، خرگوش کالیفرنیایی، بلان دی هوتوت و مینی لوپ

در پایان امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما سودمند بوده باشد، در صورت تمایل برای آشنایی با نحوه نگهداری از چین چیلا و چگونگی تربیت سنجاب می توانید از مطالب قبلی آرگا در این رابطه دیدن کنید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *