معایب دارک وب و تفاوت آن با دیپ وب


دارک وب مکانی امن برای خلاف کاران و مکانی پر خطر برای افراد معمولی به حساب می آید. این بخش بسیار کوچک از قضای مجازی و اینترنت که مخفی می باشد دارای خطراتی است که با مطالعه این مطلب به معایب دارک وب پی خواهید برد.

آشنایی با معایب دارک وب

دارک وب قسمتی از اینترنت می باشد که در موتورهای جستجو قابل مشاهده نبوده و به استفاده از یک مرورگر ناشناس به اسم تور نیاز است. این بخش بسیار کوچک از اینترنت از چشم بیشتر افراد پنهان می باشد و توسط موتورهای جستجوگر لیست بندی نمی شود.

بی شک تاکنون صحبت هایی درباره وب تاریک به عنوان کانون فعالیت های مجرمانه شنیده اید. پژوهشگرانی به اسم دانیل مور و توماس رید از دانشگاه کینگ لندن در سال ۲۰۱۵ محتویات دو هزار و ۷۲۳ وب سایت را در طول یک دوره ۵ هفته ای دسته بندی نمودند و دریافتند که ۵۷ درصد آن ها جزو موارد غیر قانونی است.

اسم دارک وب برگرفته از اسم دارک نت می باشد که زیرساخت هایی جهت جلوگیری از دسترسی عموم به اطلاعات خاص می باشد. به طور مثال هر اطلاعاتی که دسترسی به آن به خدمات یا برنامه خاصی نیاز دارد، دارک یعنی تاریک گفته می شود. دارک وب  شبکه رمزنگاری شده و ناشناس می باشد که با ارسال ترافیک جستجو و وبگردی کاربر توسط هزاران گره شبکه در سراسر دنیا، ردپای اینترنتی وی را پوشش می دهد.

در وب تاریک آدرس آی پی کاربر مخفی شده تا ردیابی ارتباطات اینترنتی وی بسیار سخت گردد. دارک وب محافظت از آی پی کاربر را با مخفی کردن آن در چندین لایه رمزنگاری شده و عبور ترافیک وی از بین شبکه ای از رایانه های تصادفی انجام داده که هر یک از آن ها قبل از ارسال داده به دستگاه بعدی، یک لایه رمزنگاری را حذف می کند.

به این شیوه، داده ها به صورت کاملا تصادفی و ناشناس انتقال می یابند به نحوی که نمی توان مبدا، مقصد یا محتویات آن را شناسایی نمود. در ادامه مطلب؛ ابتدا کمی با فضای دارک وب آشنا می شوید، سپس به معایب و خطرات آن پرداخته می شود.

فضای دارک وب

فضای دارک وب به عکس تصور بیشتر کاربران، فضای بسیار کوچکی است و تعداد وب سایت های موجود در این محیط بین ۷ تا ۳۰ هزار متغیر می باشد که این رقم فقط ۰.۰۳ درصد از کل فضای اینترنت است. در مطالعه انجام شده توسط دکتر مایکل مک گیرز در دانشگاه سوری، مشخص شد که اوضاع بدتر شده است. تعداد فهرست های دارک وب که می تواند به یک شرکت آسیب بزند از سال ۲۰۱۶ تا حال حاضر ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

از میان تمام لیست ها، به جز فروشندگان مواد مخدر، ۶۰ درصد به صورت بالقوه می توانند به شرکت ها آسیب وارد کنند. در این فضا می توان شماره کارت های اعتباری، انواع مواد مخدر، پول تقلبی، اسلحه، حساب های نتفلیکس هک شده، اعتبار اشتراک های سرقت شده و .. را خریداری نمود که کمک می کند تا به رایانه دیگران وارد شوید.

به طور مثال اعتبار ورود به حساب پانصد هزار دلاری بانکی را می توان را با قیمت ۵۰۰ دلار خرید. یا ۳ هزار دلار در صورتحساب ۲۰ دلاری تقلبی با قیمت ۶۰۰ دلار دریافت کرد. می توان هکرها را برای حمله به رایانه ها استخدام نمود. همچنین نام کاربری و رمز عبور وب سایت های مختلف را خریداری کرد.

ولی همه چیز در فضای دارک وب غیر قانونی نبوده و جنبه قانونی نیز دارد. به طور مثال می توان به یک باشگاه شطرنج پیوسته که یک شبکه اجتماعی تور نامیده می شود. برخی نکات کلیدی مرتبط به این فضا شامل موارد زیر می باشد:

  • دارک وب به محتوای آنلاین رمزگذاری شده اشاره می کند که از طریق موتورهای جستجو معمولی ایندکس نمی شوند.
  • جهت رسیدن به دارک وب، به مرورگرهای خاص مانند وب تور نیاز است.
  • همانند اینترنت اولیه، دارک وب هم به عنوان پناهگاهی جهت فعالیت های غیر قانونی شناخته شده است.
  • دارک وب به کاربر کمک می کند تا حریم شخصی اش را حفظ نموده و آزادانه ابراز عقیده کند.

در این میان ممکن است اصطلاح دیپ وب نیز را شنیده باشید. اگر برای شما دیپ وب جای سوال است و این که با دارک وب چه تفاوتی دارد در ادامه این موضوع بیشتر شرح داده می شود.

تفاوت دیپ وب و دارک وب

گاهی اصطلاحات دیپ وب و دارک وب به طور متقابل مورد استفاده قرار می گیرند ولی مفاهیم یکسانی ندارند. دیپ وب به هر چیزی در اینترنت اشاره دارد که فهرست نشده و توسط موتور جستجو مانند گوگل قابل دسترسی نیست. از آنجا که وب سایت ها مخفی هستند به صورت معمول نمی توان به آن ها دسترسی داشت و به ابزار خاصی مانند تور نیاز است.

محتوی دیپ وب شامل مواردی می باشد که در پشت پی وال است یا به اعتبار ورود به سیستم احتیاج دارد. در ضمن شامل هر محتوایی می باشد که صاحبان آن از لیست نویسی جلوگیری نموده اند. سوابق پزشکی، محتوای مبنی بر هزینه، وب سایت های دارای عضویت ویژه در صفحات وب محرمانه شرکت ها تنها چند نمونه از موارد دیپ وب می باشد.

تخمین ها اندازه دیپ وب را بین ۹۶-۹۹ درصد اینترنت برآورد می کنند . تنها بخش کوچکی از اینترنت توسط یک مرورگر استاندارد قایل دسترسی می باشد که به آن وب پاک اطلاق می شود. به طور کلی دارک وب زیر مجموعه دیپ وب است که عمدا مخفی شده و برای دسترسی به مرورگر خاصی نیاز دارد.

هیچ کس از گستردگی واقعی وب تاریک باخبر نیست ولی اکثر تخمین ها این است که حدود ۵ درصد اینترنت را تشکیل می دهد. مجددا تاکید می شود تمام دارک وب ها علیرغم نام خوشایندی که دارند برای اهداف غیر قانونی استفاده نمی شوند. همانند اینترنت اولیه دارک وب پناهگاهی برای فعالیت های غیرقانونی شناخته شده و اغلب به فضایی مرتبط به جرم و جنایت و امور وحشتناک مانند کودک آزاری و … شهرت دارد. با این حال چنین جنایاتی پیش از اینترنت یا دارک وب هم وجود داشت.

دارک وب چه خطراتی دارد؟

باید اشاره کرد که درک وب مکانی امنی برای خلافکاران و یک مکان پرخطر برای افراد معمولی می باشد. این نقطه پنهان از فضای مجازی و اینترنت با معایب و خطراتی همراه است. افرادی که در دارک وب فعالیت می کنند به طور معمول افراد خلافکار هستند که انواع شبکه های غیرقانونی را در این فضا اداره می نمایند.

این فضا اگرچه برای افرادی که به دنبال قانون شکنی می باشند یک مکان امن به حساب می آید ولی برای افرادی که صرفا از روی کنجکاوی وارد آن می شوند می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد و گاها آن ها را با مشکلات بزرگی مواجه کند. از این رو در ادامه به برخی معایب و خطرات دارک وب اشاره می شود.

۱. از معایب و خطرات اصلی دارک وب به زمینه روحی و روانی افراد باز می گردد. در این شبکه معمولا سایت هایی وجود دارد که به پخش فیلم های غیرقانونی از افراد اقدام می کنند که گاها بسیار خشن بوده و به صورت زنده پخش می شود. فیلم هایی از آزار و اذیت جنسی، شکنجه های وحشتناک، قتل افراد، شیوه استعمال مواد مخدر، ساخت مواد منفجره و … که به شدت روح و روان نوجوانان و افرادی که از روی کنجکاوی وارد این فضا می شوند را تحت تاثیر می گذارد.

۲. وب تاریک مردم عادی را توانمند نموده ولی برخی افراد ناچارا از این قدرت سوء استفاده می کنند. دارک وب می تواند اجرای برخی از بدترین جنایات را ساده تر کند. این شبکه وعده حفظ حریم خصوصی کاربران را می دهد ولی می تواند برای نقض حریم خصوصی سایرین هم مورد استفاده قرار بگیرد. عکس ها و فیلم های خصوصی، سوابق پزشکی، اطلاعات مالی همه می توانند در وب تاریک به سرقت رفته و به اشتراک گذاشته شود.

۳. از معایب دیگر دارک وب این است که تنظیم و دسترسی به وب سایت هایی که درجه ناشناسی زیادی برای همه افراد درگیر عرضه می کند را راحتتر نموده به عبارتی بیشتر این سایت ها تنها اطلاعات داشته بدون این که امکان خرید و فروش هر چیزی فراهم باشد. از این رو دوری از سردرگمی در دارک وب با ارزهای رمزنگاری شده که به طور معمول برای خرید در آنجا استفاده می شود، بسیار اهمیت دارد.

هرچند ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین اغلب برای معاملات در دارک وب استفاده می شود؛ اما شخص برای استفاده از ارزهای رمزنگاری شده نیازی ندارد از دارک وب استفاده کند.

۴. بعضی افراد به صورت اجتناب ناپذیر به سمت وب تاریک سقوط می کنند و قدرتی که این فضا در اختیار کاربر می گذارد سبب شده که فعالیت های مجرمانه شکل ساده تری به خود بگیرند. به طور مثال و به حالت نظری، با ترکیب دو تکنولوژی دارک وب و رمز ارزها می توان به صورت ساده تری به استخدام افرادی پرداخت که حاضر به ارتکاب جرم های بخصوصی مانند قتل و کودک آزاری می شوند.

۵. یکی دیگر از معایب دارک وب این است که در آن نرم افزارهای بدخواهانه یا بدافزارها به وفور دیده می شود. این بدافزارها به طور معمول در پرتال های مختلفی فروخته می شوند تا ابزاری برای هکر و مهاجمین باشند. درست مشابه اتفاقی که ممکن است در وب آزاد روی دهد این امکان هست که حین پرسه در دارک وب رایانه شما به این بدافزارها آلوده شود.

به طور کلی در سایت های دارک وب خبری از توافقات رایج اجتماعی که امنیت کاربران را فراهم می کند؛ نبوده به این ترتیب ممکن است کاربر ناخودآگاه در معرض انواع بدافزارها مانند فیشینگ، باج افزار، بات نت؛ کی لاگر و … قرار گیرد.

۶. در صورت تصمیم به اکتشاف سایت ها در دارک وب خود را در معرض خطر انواع حملات سایبری قرار می دهید. هر چند بیشتر آلودگی های بدافزاری را می توان توسط نرم افزارهای آنتی ویروس شناسایی نمود. اما خطرات جهانی آنلاین ممکن است راهش را به جهان آفلاین و رایانه و شبکه هایی که به نت اتصال ندارند نیز باز نماید.

از طرفی هر چند تور و دیگر بستر های مشابه می توانند از افشای هویت شما جلوگیری کنند ولی هر نوع فعالیتی در دنیای آنلاین به مفهوم یک ردپا بوده و اگر هکری سماجت به خرج دهد قادر به ردیابی و شناسایی شما خواهد بود.

۷. نبود نظارت قانونی بر دارک وب نیز یکی دیگر از معایب این شبکه می باشد. خطر آلودگی به بدافزار و سرقت اطلاعات توسط مجرمین سایبری در این فضا بسیار بالاتر از پرسه در اینترنت معمولی می باشد. از این رو پیش از ورود به دارک وب اطمینان حاصل کنید که سیستم شما به آنتی ویروس قوی و مطمئن مجهز است.

همچنین از ابزارهایی جهت تغییر آی پی خود استفاده نموده تا حریم شخصی آنلاین شما حفظ شود و دربرابر جرایم سایبری محافظت شوید.

۸. با توجه به این که شبکه هایی مانند دارک وب در محیط های کاملا ایزوله ساخته می شوند هیچ اطلاعاتی از گردانندگان آن ها در دسترس نبوده و امکان ردیابی این افراد برای دولت ها تا حدی غیر ممکن می باشد. البته برخی موارد دستگیری این افراد توسط پلیس اعلام شده است.

۹. خلافکاران در محیط دارک وب فعالیت های غیر قانونی خود را گسترش داده و پول بیشتری به دست می آورند. خرید و فروش در این فضاها به طور معمول توسط بیت کوین صورت می گیرد تا قابل ردیابی و ردگیری نباشد. برای کسب اطلاع از این واحد پولی به مقاله ارائه شده در رابطه با بیت کوین مراجعه کنید.

۱۰. کلاهبرداری دیگر معایب حضور در فضای دارک وب می باشد. برخی سرویس های ظاهرا حرفه ای که خود را قادر به اجرای هر کاری معرفی می کنند ممکن است صرفا کلاهبرداران بزرگی باشند که از فریب مشتری بالقوه سود می برند. گزارشات نشان می دهد انبوهی از سرویس های غیرقانونی از قتل در ازای پول گرفته تا قاچاق انسان و اسلحه در دارک وب یافت می شود.

همچنین ممکن است کاربران دارک وب در صدد سرقت هویت یا اطلاعات شخصی شما بوده و در ازای آن ها باج خواهی نمایند. هکرها به راحتی و با ابزار و دانشی که دارند می توانند به سادگی به همه اطلاعات شخصی و حتی موقعیت مکانی شما دسترسی بابند و از این طریق به تهدید یا انجام اموری که بر خلاف خواسته شما باشد، اقدام می کنند.

۱۱. پیشتر هم اشاره شد که این وب سایت ها به طور معمول در دسترس عموم افراد نیستند و فقط توسط ابزارهای خاصی قابل دسترسی می باشند. از این رو بی دلیل و حتی از روی کنجکاوی به این شبکه ها وارد شوید، ممکن است افراد خلاف کار و هکرهای بسیار ماهر این گونه شبکه ها به راحتی در صورت عدم رعایت نکات ایمنی توسط شما، به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند.

این افراد به فعالیت های غیرقانونی مشغول هستند و اگر احساس کنند فردی قصد کنجکاوی در کار آن ها را دارد یا به هر دلیلی احساس خطر نمایند به کاربر واکنش نشان خواهند داد.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *