مضرات احتمالی پودر زدن بدن نوزادان


به طور کلی استفاده از پودر بچه می تواند برای کودکان امری خطرزا به شمار آید، اما این پیامدهای منفی تنها به دلیل تاثیر پودر بر روی پوست کودکان نمی باشد و از علل های اساسی آن به وارد شدن ذرات به درون سیستم تنفسی و در نهایت ریه کودکان، به خصوص نوزادان اشاره داشت. در ادامه این مطلب به بررسی پودر زدن بدن نوزادان و عوارضی که برای آن ها در پی دارد، پرداخته ایم.

چگونگی پودر زدن بدن نوزادان

آشنایی با روش پودر زدن بدن نوزادان

به طور کلی پودر بچه از ماده های معدنی به مانند تالک یا نشاسته ذرت تهیه می شود. هیچ کاربرد پزشکی ضروری برای پودر بچه وجود ندارد، اما برخی از والدین از آن برای نوزادان و کودکان نوپا استفاده می کنند تا پوست پوشک را خشک و بدون جوش نگه دارند. تحقیقات نشان داده است که این عمل ممکن است منجر به تنفس ذرات ریز پودر شود که راه خود را به داخل ریه ها باز می کند و می تواند منجر به مشکلات تنفسی شود. تحقیقات دیگر استفاده از تالک را با انواع خاصی از سرطان مرتبط کرده است.

اثرات احتمالی آن بر سلامتی

مطالعات متعددی در مورد اثرات احتمالی استفاده از پودر تالک و پودر بچه در سلامتی در طول سال ها انجام شده است. بسیاری از نتایج قطعی نبوده اند، اما دو ارتباط احتمالی وجود دارد که والدین باید بیشتر درباره آن ها بدانند.

پودر زدن بدن نوزادان چگونه است؟

عارضه های تنفسی

آکادمی اطفال آمریکا گزارش می دهد که تالک یا نشاسته ذرت موجود در پودر بچه می تواند به ویژه برای نوزادان مضر باشد زیرا آن ها می توانند ذرات ریز پودر را تنفس کنند و به ریه های آن ها آسیب بزنند. به عنوان والدینی که روزانه بیش از ۱۰ پوشک را تعویض می کنند، ممکن است در معرض خطر خس خس سینه، سرفه و تنفس کم عمق یا حتی تحریک مزمن ریه باشید.

هر دو مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) و اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) معتقدند که استنشاق تالک ممکن است برای ریه ها مضر باشد. افراد حساس تر نیز ممکن است علائم آسم یا ذات الریه را به دلیل استفاده مداوم و فراوان ایجاد کنند، اگرچه استفاده شما احتمالا باید بیشتر از چیزی باشد که در دوره پوشک زدن کودک معمول است.

نگرانی های ابتلا به سرطان

در حالی که شواهدی مبنی بر ارتباط بین تالک و سرطان وجود دارد، هنوز مشخص نیست که آیا ارتباط مستقیمی وجود دارد یا خیر. بیشترین خطری که در مورد استفاده از پودر تالک ذکر می شود، نگرانی است که ممکن است به دستگاه تناسلی زنان راه پیدا کند. به عنوان مثال، گزارش هایی از تالک در تومورهای تخمدان در زنانی که استفاده روزانه از پودر بچه را در ناحیه تناسلی خود گزارش کرده اند، گزارش شده است.

مطالعه ای در مجله انستیتوی ملی سرطان چنین مشخص کرده است در حالی که هیچ ارتباط ثابت شده ای بین استفاده از پودر تالک در ناحیه تناسلی و خطر کلی سرطان تخمدان وجود ندارد، اما ارتباطی بین استفاده از پودر تالک و سرطان تهاجمی تخمدان وجود دارد. همچنین بهداشت جهانی برای تحقیقات سرطان پودر بدن مبتنی بر تالک را به عنوان احتمالا سرطان زا برای انسان طبقه بندی کرد و پودر بچه را در لیست بسیاری از چیزهایی که ممکن است باعث سرطان شود، از جمله عصاره کل برگ آلوئه ورا قرار داد. در ادامه با این حال، برای تایید اینکه آیا پودر بچه باعث سرطان می شود یا خیر، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما این تحقیق ارزش کمی پژوهش های بیشتر دارد.

چگونگی انجام روش پودر زدن بدن نوزادان

استفاده ایمن از پودر بچه

باز هم، نیازی قطعی به استفاده از پودر بچه وجود ندارد، حتی اگر ممکن است برای سال ها در جایگاه ثابت پوشک باشد. با این حال ممکن است بخواهید از احتیاط بیشتری استفاده کنید، به خصوص در مورد دختران، زیرا ممکن است پودر از طریق واژن عبور کند. محدود کردن مقدار مصرف و تعداد دفعات استفاده از آن نیز ممکن است عاقلانه باشد.

برای جلوگیری از تنفس کودک در پودر بچه، ابتدا پودر بچه را به دور از چشم، بینی و کودک روی دست خود بمالید، سپس پودر را روی پاها و پوست اطراف اندام تناسلی بزنید. مطمئن شوید که هرگز پودر بچه را مستقیما روی کودک خود تکان ندهید و همیشه پودر بچه را دور از دسترس کودکان قرار دهید

در صورتی که مطالعه این مطلب از آشنایی با روش صحیح پودر زدن بدن نوزادان برای شما موثر و مفید واقع شد، پیشنهاد می کنیم با کلیک به روی دیگر لینک های مرتبط به مانند بهترین زمان ختنه نوزاد و شیر خشک بدون لاکتوز باری دیگر با ما همراه شده و اطلاعات خود را در رابطه با تامین سلامتی نوزاد دلبندتان افزایش دهید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *