آموزش تکثیر برگ انجیری و نحوه نگهداری از این گیاه


گیاه برگ انجیری، به لحاظ ظاهری از گیاهان بالا رونده است و برگ های آن به شکل قلب هستند این گیاه قابلیت رویش در فضاهایی با نور کم را دارد و دوام آن بالا است. برای تکثیر برگ انجیری و رشد و نگهداری از این گیاه نکاتی جالب توجه است که باید درباره آن بدانید و اطلاعات لازم را کسب کنید. این اطلاعات شامل نحوه آبیاری و نحوه فراهم کردن بستر و خاک مناسب گیاه می باشد. تکثیر برگ انجیری به شیوه خانگی

نحوه تکثیر برگ انجیری:

روش مناسبی که برای تکثیر این گیاه می توانید از آن استفاده کنید روش قلمه زدن است که شما در این روش یک شاخه از گیاه را که دارای ۲-۳ برگ سالم و مرغوب است را با استفاده از یک چاقوی تیز برش می دهید.

گلدانی که برای کاشت این گل آپارتمانی انتخاب می کنید باید قطر آن ۱۳ سانتی متر باشد تا فضای کافی برای رشد ریشه ها وجود داشته باشد. گلدان را با خاک کمپوست پر کنید و قلمه کنده شده را باید در عمق کمی از گلدان قرار دهید به شکلی که جوانه بر روی خاک ظاهر شود.

گلدان را در محلی مناسب قرار دهید و با استفاده از یک تکه چوب آن را به آرامی به دیوار تکیه دهید تا در حال رشد گیاه بالا برود و رشد بهتری داشته باشد. دمای مناسب برای رشد این گیاه ۱۲ درجه سانتی گراد است و نور نیز باید به میزان کافی وجود داشته باشد.

رشد برگ انجیری

برای اینکه گیاه شما از رطوبت خوبی برخوردار باشد بعد از تکثیر گل انجیری باید کیسه پلاستیکی بر روی آن قرار دهید تا رطوبت داشته باشد. زمان مناسب برای انجام قلمه زدن این گیاه اواسط بهار می باشد همچنین خوابانیدن نیز یکی دیگر از روش های مناسب برای تکثیر و رشد این گیاه می باشد.

زمانی که این گیاه به خوبی رشد کرد باید گیاه قلمه کهنه را از گیاه اصلی جدا کنید و این کار را باید با تعویض گلدان انجام دهید.

نگهداری:

نگهداری گیاه برگ انجیری بسیار راحت است و آبیاری مناسب برای آن هفته ای ۱ بار است و زمانی که سطح خاک گلدان شما خشک باید می توانید این کار را انجام دهید. رطوبت کافی محیط نیز باید ۵۰-۷۰ درصد باشد که با غبار پاشی می توانید این کار را انجام دهید.

تکثیر کردن برگ انجیری

برای تکثیر برگ انجیری باید توجه داشته باشید که خاک مناسب شما خاکی سبک باید باشد و دارای ترکیبات خاک برگ باشد. زمانی که گیاه شما به اندازه کافی رشد کرد باید آن را به گلدانی بزرگ تر انتقال دهید.

تکثیر گیاه از طریق بذر

کاشت و تکثیر برگ انجیری از طریق بذر کمی دشوار و زمانبر است، از این رو استفاده از این روش پیشنهاد نمی شود، حال در صورت تمایل می توانید به راحتی بذر این گیاه را از گلخانه تهیه کرده و در بستری از کمپوست بکارید. شرایط نگهداری از این گیاه را رعایت کنید تا بذر ها جوانه بزنند، حال بعد از اینکه گیاه رشد کرده و بزرگ شد، می توانید آن را در یک گلدان جدید و بزرگ بکارید.

پرورش برگ انجیری

روش ریشه دار کردن قلمه برگ اجیری در آب

برای این منظور یک ظرف شیشه ای بزرگ را انتخاب کرده و داخل آن را با آب بدون املاح پر کنید (آب بدون املاح به آبی گفته می شود که در حدود ۲۴ ساعت در محیطی نگهداری می شود تا تلکر و موادی که برای تصفیه به آن افزوده شده، از آن خارج شود) و بعد قلمه برش داده شده را داخل آب بگذارید، قلمه باید به گونه ای در آب قرار گیرد که اندازه آب به گره پایینی آن برسد.

تکثیر گیاه زیبا

هر دو یا سه روز یکبار البته بستگی به شرایط شما برای نگهداری گیاه دارد، آب ظرف شیشه ای تعویض شود، ریشه دهی این گیاه در آب یک ماه به طول می انجامد، زمانی که گیاه ریشه داد آن را به گلدانی با مقدار تقریبا ۲۲ تا ۲۵ سانتیمتر از خاک کمپوست و خاک باغچه انتقال دهید، توجه داشته باشید که خاک نباید خیلی سنگین یا خیلی سبک باشد و لازم است از یک چوب برای تکیه گاه گیاه استفاده شود.

حدود ۹ ماه بعد، گلدان شما برای این گیاه کوچک است زیرا ریشه های گیاه به اندازه ای می شود  که نیاز به تعویض گلدان خواهید داشت.

در پایان امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما دوستان عزیز و علاقمندان به بخش گل و گیاه سودمند بوده باشد، در صورت تمایل برای آشنایی با چگونگی پرورش گیاه نپنتس و پرورش سانسوریا پاکوتاه می توانید از مطالب قبلی آرگا در این زمینه دیدن کنید.

منبع : آرگامنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *